top of page
  • תמונת הסופר/תRia Storyteller

הזקנה ועץ האגוזים


איך מוצאים אהבה? היא אחת השאלות שמעסיקות אנשים רבים ואת האנושות בכלל... את הסיפור שלפניכם קיבלתי מעץ בויצ'נזה איטליה, והוא נותן בפשטות דרך שיכולה להוביל אתכם אל האוצר הנכסף. בסוף הסיפור בחרתי לשתף מילות הסבר וטכניקת מעשית. הזקנה ועץ האגוזים הסיפור מספר על זקנה שהייתה יושבת מתחת לעץ אגוזי מלך, ונותנת את חוכמת העץ לכל מי שהיה בא עם שאלה. בכל פעם שמישהו בא לבקר אותה, היא הייתה קוטפת אגוז מהעץ, מפצחת אותו ומגישה לאדם חצי ממנו, רק לאחר שהאדם אכל את חצי האגוז, היא הייתה מאפשרת לו לשאול שאלה. האדם שהיה אוכל מהאגוז התמלא בתבונה, ושאל את הזקנה שאלה שהייתה באמת חשובה (הזקנה לא אהבה לענות על שאלות מיותרות, אך בהחלט אהבה לענות על שאלות מדויקות). היא הייתה מקשיבה לעץ, ונותנת את התשובה לאדם. כשסיימה לתת את התשובה, היא הייתה נותנת לאדם את החצי השני של האגוז, כדי שרגע לפני שהוא שואל עוד שאלה או מבקש לעצמו הבהרה, הוא יקבל עוד תבונה אל תוכו. הרבה מאוד שנים היא הייתה יושבת ליד העץ, וחולקת את חוכמת עץ האגוזים עם מי שהיה מגיע. יום אחד הגיע אליה איש צעיר, הוא שמע על הזקנה החכמה שמביאה את התבונה והמילים של עץ האגוזים, והחליט לשאול אותה שאלה לגבי עתידו. הוא ביקש למצוא לעצמו עתיד טוב והתלבט בין כמה אפשרויות - מצד אחד הוא רצה להיות רופא, כי כך יוכל לעזור לאנשים לרפא מחלות, מצד שני הוא רצה להיות זמר, כי הוא אהב לשיר ולשמח אנשים, האפשרות השלישית הייתה, למצוא אישה שהוא יאהב ואיתה ירצה להתחתן, ואז למצוא עיסוק שיאפשר לו לפרנס משפחה בכבוד. הוא לא ידע מה לבחור - אם יבחר להיות רופא, הלימודים יקחו הרבה זמן והפרנסה תגיע מאוחר, אם יהיה זמר, סביר להניח שהפרנסה שלו תהיה צנועה, אם יבחר ללכת אחרי אהבה לאישה, יכול להיות שהוא ימצא את עצמו עוסק במשהו שהוא לא אוהב, רק בכדי לפרנס. הוא הגיע אל הזקנה עם שאלה מוכנה – הוא רצה להתייעץ איתה לגבי שלושת האפשרויות שביניהן הוא התלבט. היא בקשה ממנו להתיישב, קטפה אגוז ונתנה לו חצי, ברגע שהוא סיים לאכול, היא שאלה אותו במה היא יכולה לעזור. הוא התבונן בה, ואפילו שהייתה לו שאלה מאוד ברורה, הוא מצא את עצמו אומר "אני רוצה לאהוב ולא יודע מה הדרך הטובה ביותר בשבילי לעשות זאת?" הזקנה אהבה את השאלה, והוא שהיה מופתע מהמילים שיצאו לו מהפה, הרגיש שזו בדיוק השאלה אותה הוא רצה לשאול. הזקנה הניחה שתי כפות ידיים זקנות לצידיה על שורשי העץ, עצמה עיניים וכעבור מספר רגעים פקחה אותן ואמרה - "בשביל למצוא אהבה, אתה צריך ללכת אחרי מה שעושה אותך מאושר, ואושר הוא לא דבר שאפשר לתכנן - אושר קורה, ותמיד כשיש לנו אושר, הוא יראה לנו את הדרך אל האושר הבא." הוא הקשיב, ורגע לפני שהוא אמר מילה נוספת, היא נתנה לו את חצי האגוז השני, בעודו אוכל, המילים שהיא אמרה הדהדו בתוכו וכל שהוא אמר לה זה "תודה". הזקנה ברכה אותו בהרבה אושר שיעזור לו למצוא נתיב של אהבה. וזה סוף הסיפור ותחילת המסע לאהבה.הסבר לסיפור


בסיפור שקראנו, הבחור רצה למצוא עבודה שהוא יאהב ואישה שהוא יאהב, ומנסה לתכנן את עתידו באופן שקול והגיוני, לפי - זמן, רווח והפסד, וסבירות. לכן, השאלה שהוא מתכנן לשאול את הזקנה היא -  איזו אפשרות מתוך שלושת האפשרויות שיש לו היא הטובה ביותר.

אך ברגע שהוא מגיע לזקנת עץ האגוזים, הוא מגלה שהשאלה היחידה שיש לו היא – "מה הדרך הטובה ביותר למצוא אהבה" הזקנה עונה לו ומכוונת אותו ללכת בעקבות האושר.


הסיפור למעשה מראה לנו שברגע שהמטרה שלנו היא – אהבה, תכנון שקול והגיוני לא יוביל אותנו לשם.

זו יכולה להיות אהבה זוגית, אהבה למקצוע, אהבה פנימית, בית אוהב, או אהבה לעולם...

ברגע שאנחנו מחפשים אהבה, התשובה היא אחרת.


אם המטרה שלנו היא להכין פסטה ברוטב עגבניות – יש שלבים ברורים של קנית מוצרים, בישול הפסטה והכנת הרוטב...

אם המטרה שלנו היא ליצור גינה – חשוב שנקנה את הצמחים או נזרע את הזרעים, נשקה, נדשן ונזיז עשבים שמפריעים לצמיחה...

אם המטרה שלנו היא לבנות בית – נקנה את החומרים, נזמין את אנשי המקצוע ונשקיע זמן, תכנון ומשאבים..


אך אם המטרה שלנו היא למצוא אהבה – אין מתכון ברור, אין שלבים שאם נעקוב אחריהם בקפידה האהבה תגיע, אין תבנית ברורה.


מה שהסיפור נותן לנו כתשובה לשאלה זה כיוון, והכיוון הוא - אושר. לאושר יש כוח למשוך אהבה לחיים.

בסיפור הזקנה מוסיפה שאושר אי אפשר לתכנן – אושר קורה, וכל פעם שאנחנו חווים אושר הוא יראה לנו את האושר הבא...

חשוב שנמצא רגע ראשוני של אושר -  אושר שמגיע כשנוגסים באפרסק מתוק, אושר שממלא כשרואים זריחה מושלמת, אושר שנהיה כששומעים קטע מוזיקלי שנוגע לנו עמוק בלב ופותח אותו, אושר שקורה כשמישהו שיקר לנו אומר לנו מילים נעימות, אושר שעוטף כשהלבנה המלאה מלטפת אותנו ברכות באורות עדינים.

בכל פעם שנחווה אושר, תתגלה בפנינו אפשרות נוספת לחוויה של אושר.


אם נפסע בנתיב שמוביל אותנו מחוויה אחת של אושר לחוויה אחרת – אהבה תגיע לחיינו.


והנה עצה -

אם אתם מרגישים שיש לכם שאלה מהותית שאתם רוצים לגביה תשובה, קחו אגוז מלך ותאכלו אותו – תנו לחוכמה שמגיע עם האגוז למלא אתכם ואז שאלו את עצמם "האם זו השאלה שלי?"


ברגע שיש לכם שאלה ברורה – בדקו האם זו שאלה שהתשובה עליה דורשת תכנון מעשי, או אולי זו שאלה של אהבה, אם כך - כדאי לכם ללכת בעקבות האושר.


אם לא מצאתם את התשובה לבד – תמיד אפשר להתייעץ עם זקנות חכמות או עצים, הם יעזרו לכם למצוא תשובה טובה לכל שאלה. בהצלחה לכל הפוסעות והפוסעים בנתיב האושר והאהבה. מקווה שאהבתם את הסיפור,

הוא ניתן לכם באהבה, אתם יכולים לשתף אותו עם אחרים - לספר אותו בסדנאות, מול תלמידים ובכל הזדמנות אחרת. הבקשה היחידה שלי היא שתשמרו על שלמות ותוכן הסיפור וציינו שהסיפור הגיע מהעצים, דרך ריה מספרת הסיפורים שנודדת באירופה ומקשיבה לעצים זקנים. A story from 200 years old European nettle tree in Salvi Gardens, Vicenza, Italy

רוצים לקבל עדכונים בכל פעם שסיפור עולה לאתר? לחצו על הקישור והצטרפו לקבוצת ווטסאפ שקטה שכל עניינה הוא עדכוני סיפורים.

394 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מוהרה

אשליות

Comments


bottom of page