top of page
  • תמונת הסופר/תRia Storyteller

המכשפה וברונית השבילים


בימים אלו, כשישראל עוברת טלטלה עצומה, יש הרבה דרכים לפעול מתוכן ולהתמודד עם המצב, אני מאמינה שאין דרך אחת שהיא נכונה או טובה יותר מהשנייה. אני רוצה להציע גישה, שתתאים לחלק ולא לכולם, גישה שאומרת שמציאות נבראת מבפנים החוצה, התפיסה שמציאות חיצונית, קודם כל נבראת מתוך חוויה פנימית, היא תפיסה שנותנת לנו את הכוח לשנות. לשנות את הבחוץ את הגדול והרחב- קשה מאוד. לשנות את עצמינו- אפשר תמיד, זה לא פשוט, ועדיין, זה כוח שנמצא בידים של כל אחת ואחד מאיתנו. לפני מספר שבועות ,הייתי באזור מקסים באנגליה שנקרא "פיק דיסטריקט" שם פגשתי עץ אשור שסיפר לי סיפור מתוק וכזה שמתאים גם לילדים, סיפור אגדה, שבאופן מפתיע, מאוד מזכיר את מה שקרה לאחרונה בישראל. אני בוחרת לשתף איתכם את הסיפור הזה עכשיו, כדי להזכיר שיש לנו כוח לשנות ולברוא מציאות, ומאמינה שגם הורים שרוצים להעביר לילדים מסר כזה, יוכלו להשתמש בסיפור. בתקווה שימים טובים ישובו אל כולנו במהרה. המכשפה וברונית השבילים ביערות בהם יש מכשפה, המציאות יכולה להתהפך ולהשתנות לחלוטין. הסיפור מתרחש בזמנים קדומים, ביער עתיק בו היו אלונים אדירים ורחבי גזע שהתפתלו והשתרגו זה בזה. מארג היה ביער, מארג שהתקיים מעל האדמה ותחתיה, מארג חי ונושם, מקום של שפע, תקשורת וחיות – יער שוקק חיים – קהילות מגוונות ותוססות גרו ביער שסיפק מרחב לחיבורים אישיים מכל סוג - הוויות קסם כישפו פלאות ושירי חלומות הסתלסלו עמוק בינות לשורשים. בלב ליבו של היער, בין כל ההתרחשויות היא הייתה- מכשפת עצת האלון הזקנה, נצר לשושלת רבת דורות של מכשפות שחיו בעצת האלון. יום אחד, בעודה מכשפת ועסוקה בענייניה, נשמעה דפיקה בדלת ואל תוך הגזע החלול נכנסה ברונית שבילי הלילה שביער, הברונית הייתה מכוסה גלימה שחורה ומלכותית וכולה קורנת סמכות. על אף עוצמתה האדירה, היא באה אל המכשפה לבקש עזרה, ובאותו רגע, נראתה מעט חוששת ותוהה. המכשפה הזקנה הסתכלה עליה בהפתעה גמורה, ממתי אחת מהישויות העוצמתיות ביותר ביער באה לבקש ממנה עזרה? כשהיא ראתה את החשש בפניה, היא הבינה שמשהו קרה, הניחה את הכלים בצד והקשיבה לברונית. "שבילי הלילה לא בטוחים כבר זמן מה, ישנם כאלו שנעלמים לחלוטין בעודם פוסעים בשבילים ואחרים לפתע שוכחים מי הם ומה הם ומאבדים את פנימיותם." הברונית שממלכתה הייתה שבילי הלילה שביער, הכירה וידעה מה מתרחש בכל אחד מהם ולא היה לה הסבר לתופעה המוזרה שהתרחשה במהלך הלבנה האחרונה. המכשפה הקשיבה וראתה את המצוקה בה הברונית נמצאת, היא הרהרה לרגע והחליטה למצוא את התשובה בעזרת העצמות – אלו היו עצמות של מכשפת האלון הזקנה שחיה לפניה, היא נעזרה בהן בכל פעם שהיה צורך לקבל עצה מעולמות החושך בהם נמצאות הקדמוניות. היא סידרה את העצמות אחת על השנייה, במעין פירמידה שפתוחה בחלקה העליון. כשהשער היה מוכן, היא לקחה את רעשן הבלוטים, רשרשה מעל הפירמידה ונתנה לעצמה לצלול, דרך השער, לעולם שלמטה. היא צללה למטה ועמוק בעוד גופה נותר למעלה וידה מרשרשת ברעשן. בעולמות החושך היא פגשה את קדמוניותיה, הן ישבו סביב למדורה וקיבלו אותה באהבה. "כן, הן יודעות למה היא באה, כן, הן יודעות את התשובה..." המכשפה הזקנה הודתה להן ועלתה בחזרה למעלה. היא פקחה עיניים ודממה הייתה בינה לבין הברונית, היא ידעה את הדברים, אך לא ידעה איך לאמר אותם. שתיקה הייתה, בעוד המכשפה אוספת בתוכה את המילים...

"ישנו פתח שנפתח בלילות, השקט של הלילה מאפשר זאת, דרך הפתח ומתוך הצללים הם מגיחים – שומרי הריק והאבדון. ממלכתם מתקיימת לצד ממלכת החיים, אך הם שונים בתכלית משוכני ממלכת החיים והפוכים מהם – חידלון, ריק ואבדון אלו הכוחות שמניעים אותם, ממלכתם היא חור שחור ומטרתה לשאוב לתוכה כל פיסת חיים שניתן.

שוכני היער מעולם לא חוו זאת, היער הוא מקום שמח, שוקק וחי, אך גם בין שוכני היער, מתחת לפני השטח, החלו לעלות ולהזדחל להם קולות אחרים- ייאוש, תחושה של חוסר משמעות, צער ואובדן. אותם קולות, שלוו בתחושות לא פשוטות, פתחו פתחים ואפשרו לאותם שדים - שומרי האבדון, לעלות מן המצולות ולקחת אליהם חיים כשיש הזדמנות.

כדי לפתור את הבעיה, חשוב למצוא את אלו בהם החידלון לא נגע, בעזרתם, בכוחות משותפים, נוכל לסגור את הפתחים, למנוע משדים לעלות ולהשיב את הבטחון לשבילי הלילה. מאחר והם עולים בלילות, זה יהיה הזמן בו ניתן לשנות את המצב."

תוכנית החלה מתגבשת...


ברחבי היער עברה ידיעה שהמכשפה מבקשת מאלו שחדלון ויאוש לא נגעו בהם להגיע אליה. השמועות התפשטו ביער ואחד, אחד הם הגיעו-

ראשון, הגיע המחלל הירוק שחי בין עלי העצים.

שנייה, הגיעה מרפאה שמכינה תערובות צמחים לריפוי – חיפושית זקנה.

שלישית, הגיעה רקדנית שמרקדת בין הפרחים הצהובים, בכל רגע שקרני השמש חודרות ליער.

רביעי, הגיע **שורשון זקן שחי בין שורשי עץ אלון.

חמישית ואחרונה – יצירת קסם מעופפת שכל כולה נצנוצי קשתות, והיא מנצנצת קשתות ביער.


כל אחת ואחד נבדקו ונמצאו מתאימים למשימה ויחד הם החלו לרקום תוכנית.


השורשון הזקן, הציע לפזר שירים של תקווה וכוחות בעזרת שורשי העצים מתחת לאדמה ,בכדי ליצור רשת הגנה טובה שתעזור לחסום את אותם מזדחלים.

החיפושית המרפאה, הציעה לרקוח תערובת צמחים לאושר ושמש פנימי שתחלק לכל אלו ביער שזקוקים לחיזוק.

רקדנית הפרחים הצהובים, הציעה לפזר אנרגיה של אור בעזרת ריקודים ביער וללמד אחרים לרקוד אותם.

המחלל הירוק, הציע לפתות את הצללים אליו בעזרת כשף החליל, ולהביא אותם לכל מקום שיבחר.

מנצנצת הקשתות המעופפת, הציעה להכין מלכודת כדי ללכוד את האפלים לתוכה.


התחושה הייתה נפלאה, תקווה מלאה את כולם והברונית הייתה נרגשת. היה ברור שעם כל מה שנעשה במהלך היום, צריך את הכוח של כולם בלילה, בכדי לשמור שהחומסים לא יוכלו למשוך אליהם עוד מיושבי היער.


ההכנות החלו - במשך שישה ימים, נוצרה בהנהגת השורשון רשת של אור בין שורשי העצים, מתחת לאדמה, רשת שצמצמה את היכולת של החמסנים לעלות.

הרקדנית והמרפאה, מצאו את המקומות ביער בהם היו כאלו שזקוקים לריפוי ואורות של שמחה ונתנו אותם לכל מי שביקש.

המכשפה ומנצנצת הקשתות, הכינו מלכודת שתאסוף אליהם את האפלים ותחזיר אותם לאדמה.

והמחלל הסתובב בלילות עם ברונית שבילי הלילה, כדי לגלות את המקומות מהם הם עולים.


כשהכל היה מוכן, המכשפה שוב צללה אל העולמות החשוכים וביקשה את עזרת הקדמוניות - הן הסכימו.


הכל היה מוכן. לקראת הלילה השביעי הגיעו כולם, פרט למחלל, עם המכשפה, לפינה נידחת ביער, בכדי להציב את המלכודת. המכשפה ביקשה מהם להיות ולקרון את האור שבהם, כך האופל לא יוכל לגעת בהם ובעזרתו הם גם יעצימו ויחזקו את המלכודת.


השמש שקע והלילה ירד על היער. רשת השורשים והעבודה המיטיבה שנעשתה ביער, לא אפשרו להרבה מהחמסנים לעלות, ועדיין היו כאלו שהצליחו להזדחל למעלה.

ברגע שהם עלו אל פני השטח, מנגינת חליל מרהיבה אפפה אותם, מנגינה שמזמינה, מפתה ומבטיחה טוב, מבטיחה עזרה. האפלים התאספו עוד ועוד סביב לחלילן שחילל ודילג בין שבילי היער. כשכולם הזדחלו אחריו, ברונית השבילים, פתחה שער בין השבילים, שהוביל אותם הישר אל המלכודת- שזהרה, פיתתה, ובפשטות לכדה אותם אל תוכה.

כשכל האפלים היו בתוך המלכודת, היא נשלחה עמוק מטה, אל המכשפות הקדמוניות, אשר וידאו בדרכן, שאותם מזדחלים לא יעלו יותר אל היער.מאותו היום, היו ביער חמישה נושאי תפקידים חדשים, שעשו רבות כדי לשמור ולשמר את השמחה, החיות והאמונה בטוב, בקרב שוכני היער- כך, הטוב והנועם בין שבילי היער, נשארו למשך זמן רב.


זה הסוף **שורשונים הם יצירי קסם של אדמה ועצים, שחיים בחלק התחתון של העץ, יש להם ארבע ידיים ושתי רגלים, הם לובשים בגדים עשויים מהעלים של העץ בתוכו הם חיים, הם חכמים, אוהבים לעזור ויש להם כוחות קסם.

This story came from a Beech tree in Edale, Peak District, Derbyshire, England. מקווה שאהבתם את הסיפור,

הוא ניתן לכם באהבה, אתם יכולים לשתף אותו עם אחרים - לספר אותו בסדנאות, מול תלמידים ובכל הזדמנות אחרת. הבקשה היחידה שלי היא שתשמרו על שלמות ותוכן הסיפור וציינו שהסיפור הגיע מהעצים, דרך ריה מספרת הסיפורים שנודדת באירופה ומקשיבה לעצים זקנים. רוצים לקבל עדכונים בכל פעם שסיפור עולה לאתר? לחצו על הקישור והצטרפו לקבוצת ווטסאפ שקטה שכל עניינה הוא עדכוני סיפורים.


218 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מוהרה

אשליות

Comments


bottom of page